Systematyczne przeprowadzanie badań kontrolnych u okulistów, przynajmniej raz na rok lub dwa lata są niezwykle ważne, ze względu na to, że objawy i leczenie jaskry w wielu przypadkach jest zapominane lub nawet ignorowane. Dlatego koniecznie należy udać się do centrum okulistycznego w sytuacji, gdy mamy do czynienia z następującymi objawami:

– ból oka

– nudności lub wymioty

– pogorszenie wzroku

– rozmyta tęczówka oka, zwłaszcza u noworodków

– widzenie tzw. aureoli wokół źródeł światła

– zaczerwienienie oka

– zwężenie pola widzenia

Jaskra powoduje, że wiązki włókien wzrokowych, które znajdują się w promieniu trzydziestu stopni od centralnej części dna oka, zostają uszkodzone, a na ich miejscu najczęściej pojawia się plamka. W ludzkim oku znajduje się bardzo duża liczba włókien nerwowych, stąd też często trudno zauważyć ich powolne zanikanie.

Na świecie żyje bardzo dużo osób, które przez wiele lat żyły z jaskrą, bez jakiejkolwiek świadomości o tym, że mają do czynienia właśnie z tą chorobą oka. W końcowej fazie choroby, pacjenci najczęściej widzą obraz dokoła siebie, jedynie tylko w niewielkiej części. Często porównywane jest to do dziurki od klucza. Zauważalne jest jednak światło, kontury, ruchy, ale oczy tak naprawdę są ślepe. Jaskra może być jednym z powodów, gdy oko zmierza do całkowitej utraty wzroku.

Centrum okulistyczne – szczegółowe rozpoznanie jaskry

W celu postawienia właściwej diagnozy i aby dalsze leczenie jaskry przynosiło efekty, centrum okulistyczne musi wziąć pod uwagę wszystkie charakterystyczne zmiany w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego, a także pojawiające się ubytki w polu widzenia. Do rozpoznania jaskry zazwyczaj stosuje się bardzo szeroki zakres badań, w czasie których, poza analizą ostrości wzroku z bliska i daleka, brane są pod uwagę również inne aspekty. Wizytę u okulisty można umówić m.in. za pośrednictwem strony internetowej. W czasie takiej wizyty specjalista będzie w stanie przeprowadzić dokładny wywiad i podać wszystkie niezbędne informacje dotyczące dalszego procesu leczenia.

Dodaj komentarz